Znamená nezávislost na dodávkách energie (elektřiny, plynu či jiných paliv) ze vzdálených externích zdrojů. Obce získávají možnost rozhodovat na obecní úrovni, kontrolovat finanční toky, zohledňovat místní podmínky a potřeby své a svých obyvatel. Občané nejsou ohroženi růstem cen a místní produkce tepla je zárukou především energetické bezpečnosti v nestabilním mezinárodním trhu s fosilními palivy.
Dosažení energetické soběstačnosti obce v současnosti je možné, jak nám to ukazují některé příklady nejen ze zahraničí, ale i z České republiky. Zdroj: Veronica.cz
Přechod k energetické soběstačnosti nabízí řešení nejen ekonomické, ale i ekologické. Polná 2030 považuje investice do energetické soběstačnosti jako jednu z mála skutečných investic do budoucnosti.
Prvním krokem k dosažení energetické soběstačnosti obce je instalace fotovoltaických panelů na střechy městských budov mimo památkovou zónu v Polné.
Jak na to?
- Pilotní projekt instalace fotovoltaických elektráren (FVE) na vytipované městské budovy mimo památkovou zónu cestou. U FVE do 10 kWp není energetickým zákonem (§ 3 odst. 3 zák. č. 458/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů) vyžadována licence na výrobu elektřiny a podle stavebního zákona není vyžadováno stavební povolení.
Podle hrubého odhadu je mimo památkovou zónu na střechách budov ve vlastnictví města až 1500 m2. Instalací fotovoltaických panelů o výkonu 360Wp na plochu 1000m2 lze získat ročne 232MWh. Návratost investice činí 8 let.
V polné jsou dostupné městské plochy až 6200m2. Teoreticky v ideálním případě lze instalovat roční výkon až 1,5GWh. Na realizaci instalace FVE bude požádáno o dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Celková výše dotace činí …
- Chceme obyvatelům poskytnout pomocnou ruku a pomoci s vlastní energetickou nezávislostí. Poradenství ze strany úřadu budeme brát jako prioritu. Vedle toho budeme prosazovat bezúročné půjčky pro instalace do 10kWp pro rodinné a obytné domy do výše 100 tis. Kč na 5 let. Celková vyčleněná suma bude každý rok 5 milionů korun abychom ročně mohli podpořit 50 projektů v obci a městských částech
- U nehospodárných staveb budeme požadovat zateplení městských budov a přechod z plynu na tepelná čerpadla v kombinaci se solárními panely
- Hospodaření s vodou bude výzva zejména pro městský stadion, který spotřebuje ročně 1000 m3 vody na trávník. Musíme hledat cesty jak využít tzv. šedou vodu a dešťovou vodou ze zásobníků
Polná, Nové Dvory, Hrbov, Janovice a Skrýšov mohou být do roku 2030 energeticky soběstačné.
Dejte nám prosím šanci změnit naši budoucnost k lepšímu.